Aki egy felhőkarcoló tetején él, annak lassabban telik az idő
Ma a világ legmagasabb építményei továbbra is az ultragazdagok számára vannak fenntartva. A társadalmi-gazdasági különbségektől eltekintve, a „földtől távoli élet” sajátos hatással van az elmére, és megzavarhatja az időérzékünket: úgy tűnik, az idő másként telik, ha magasabban vagyunk.
Ez nem relativitáselmélet effektus, bár egy szerény idődilatáció valóban fellép. A Burj Khalifa a világ legmagasabb épülete, magassága 828 méter. Legmagasabb penthouse a földtől fél kilométerre található. A gravitáció meghajlítja a téridőt, így minél közelebb vagyunk egy nehéz tárgyhoz (mondjuk egy bolygóhoz), annál lassabban telik az idő. Ha 70 évig a penthouse-ban tartózkodnánk (anélkül, hogy elhagynánk azt), körülbelül 0,08 másodperc lenne a különbség egy, a talajon élő emberhez képest. Nem igazán jelentős változás.
A mért idő helyett a pszichológiai idő jelenti a különbséget – mindennek a Nap az oka. Ha ilyen magasan vagyunk, sokkal nagyobb rálátás nyílik a Földre, és a horizont néhány kilométerről 80 kilométerre nő, ha abban a legmagasabb tetőlakásban laknánk.
Ez több percnyi napfényt jelent minden nap – Nap korábban kel és később nyugszik.
Amint arról a Business Insider beszámolt, a Supertall című könyvben Stefan Al építész arról beszél, hogy a napfény szerény különbsége a dolgok nagy rendszerében milyen nagy hatással van. Például a magasabb emeleteken élőknek tovább kell várniuk, mielőtt megtörhetik a böjtjüket a ramadán hónapban.
A Nap és a napfény hatása az időfeldolgozásunkra a mindennapi életben már régóta lenyűgözi a kutatókat.
Rengeteg tanulmány foglalkozik azzal, hogy a napfény csökkenése milyen hatással van a bolygónk magasabb szélességi fokán élőkre, és hogyan hat ez pszichológiailag az emberekre.
Hasonlóképpen, a nyári hónapokban a magasabb szélességi fokokon a szokások megváltoznak, mivel a világosabb későbbi órák azt az érzést keltik bennünk, hogy korábban van, mint valójában.
Testünk órái messze nem tévedhetetlenek.
Azok a kísérletek, amelyek során az embereket megfosztották az időérzékeléshez szükséges támpontoktól, mind hasonló eredményre jutottak.
Egy tavaly elvégzett kutatás során 15 ember töltött 40 napot egy barlangban, majd amikor a kísérlet végén kijöttek, azt hitték, hogy mindössze 30 napja vannak ott.

Érdemes elolvasniEz történik, ha valaki az anabolikus szteroidokat kokainnal kombinálja
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban